  • 3M 468MP CIRCLE-0.500
3M 468MP CIRCLE-0.500"-2000
advertisement
Manufacturer No:
3M 468MP CIRCLE-0.500"-2000
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 468MP CIRCLE-0.500"-2000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 468MP CIRCLE-0.500"-2000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    468MP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 200MP
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polycoated Kraft Liner
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Temperature Range
    60°F~100°F 16°C~38°C
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2dia
  • Thickness
    0.0094 9.4mils 0.239mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0052 5.2mils 0.132mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0042 4.2mils 0.107mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25