  • 3M 4905 CIRCLE-0.5-250
3M 4905 CIRCLE-0.5-250
advertisement
Manufacturer No:
3M 4905 CIRCLE-0.5"-250
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 4905 CIRCLE-0.5"-250
Package:
Description:
TAPE DBL COATED 1/2" DIA 250PK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 4905 CIRCLE-0.5-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VHB™ 4905
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Clear
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polyester Film
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2dia
  • Thickness
    0.0200 20.0mils 0.508mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100