  • 3M 8992 CIRCLE-0.563
3M 8992 CIRCLE-0.563"-2000
advertisement
Manufacturer No:
3M 8992 CIRCLE-0.563"-2000
HK JDW NO:
2-3M 8992 CIRCLE-0.563"-2000
Step5Bar-code shipping tag
3M 8992 CIRCLE-0.563"-2000
  • Thickness
    0.0032 3.2mils 0.081mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0012 1.2mils 0.030mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0020 2.0mils 0.051mm
  • Series
    8992
  • Color
    Green
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Silicone Thermosetting
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Backing, Carrier
    Polyester Film
  • Tape Type
    Insulating, High Temperature
  • Temperature Range
    -60°F~400°F -50°C~204°C
  • Width
    0.56 14.30mm 9/16dia
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25