  • 3M5557-4.5MMSQ-100
3M5557-4.5MMSQ-100
advertisement
Manufacturer No:
3M5557-4.5MMSQ-100
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M5557-4.5MMSQ-100
Package:
100
Description:
TAPE INDICAT 0.18"X 0.18" 100PK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M5557-4.5MMSQ-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    5557
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    White
  • Usage
    Water Indication
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Paper
  • Tape Type
    Indicator
  • Length
    0.18 4.50mm
  • Width
    0.18 4.50mm
  • Thickness
    0.0102 10.2mils 0.259mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25