  • 3P0210002
3P0210002
advertisement
Manufacturer No:
3P0210002
HK JDW NO:
174-3P0210002
Package:
Datasheet:
3P0210002
Description:
SWITCH PUSHWHEEL BCD DEC #0-9 BK
Step5Bar-code shipping tag
3P0210002
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3P0210002.
  • Termination
    PCB
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating
    1A
  • Contact Resistance
    300mOhm
  • Max Current Rating
    100mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Current Rating
    1A
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 30VDC
  • Depth Behind Flange
    32.15mm
  • Output Code
    BCD
  • Section Width
    0.300 7.62mm
  • End Caps
    Sold Separately
  • Number of Sections
    1
  • Height
    24.8mm
  • Length
    32mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Front, Panel, Snap in
  • Operating Temperature
    -10°C~65°C