  • 3P1210102
3P1210102
advertisement
Manufacturer No:
3P1210102
HK JDW NO:
174-3P1210102
Package:
Datasheet:
3P1210102
Description:
Switch Thumb-Pushwheel Thumbwheel BCD 10 0.1A 28VDC PC Board Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
3P1210102
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3P1210102.
  • Operating Temperature
    -10°C~65°C
  • Feature
    Dust Lens
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Termination Style
    Card Edge/Solder Pad with Component Mounting
  • Actuator Type
    Pushwheel
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 22.50mm x 11.32mm
  • Contact Resistance
    300mOhm
  • Max Current Rating
    100mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 30VDC
  • Depth Behind Flange
    42.10mm
  • Section Width
    0.300 7.62mm