  • 3P1230000
3P1230000
advertisement
Manufacturer No:
3P1230000
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-3P1230000
Package:
Datasheet:
3P1230000
Description:
Switch Thumb-Pushwheel Thumbwheel BCD Complement 10 0.1A 28VDC PC Board Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3P1230000
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3P1230000.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polycarbonate (PC)
  • Operating Temperature
    -10°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    3P
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    Black
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Card Edge/Solder Pad
  • Actuator Type
    Pushwheel
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 22.50mm x 11.32mm
  • Contact Resistance
    300mOhm
  • Read Out
    0 ~ 9
  • Max Current Rating
    100mA
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 30VDC
  • Depth Behind Flange
    32.15mm
  • Output Code
    BCD Complement
  • Section Width
    0.300 7.62mm