  • 3U0210000
3U0210000
advertisement
Manufacturer No:
3U0210000
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-3U0210000
Package:
Datasheet:
3U0210000
Description:
SWITCH PUSHWHEEL BCD DEC 0-9 BLK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3U0210000
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3U0210000.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Front, Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -10°C~65°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    3U
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Black
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Card Edge/Solder Pad
  • Actuator Type
    Pushwheel
  • Contact Resistance
    300mOhm
  • Read Out
    0 ~ 9
  • Electrical Life
    1,000,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Current Rating
    1A
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 28VDC
  • Depth Behind Flange
    24.00mm
  • Output Code
    BCD
  • Section Width
    0.300 7.62mm