  • 409VA504M
409VA504M
advertisement
Manufacturer No:
409VA504M
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-409VA504M
Package:
Datasheet:
409VA504M
Description:
Trimmer;Cermet;Rest 500 Kilohms;PCB;1 Turn;Pwr-Rtg 0.5 W;Linear;Side Adj
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
409VA504M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 409VA504M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    409, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.346 Face x 0.500 H 12.70mmx8.80mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin, Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Height
    12.4968mm