  • 40CPQ040
40CPQ040
advertisement
Manufacturer No:
40CPQ040
HK JDW NO:
884-40CPQ040
Package:
TO-247-3
Datasheet:
40CPQ040
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
40CPQ040
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 40CPQ040.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247AC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.85nF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Current Rating
    40A
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 20A
  • Max Reverse Leakage Current
    4mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    3.5kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Forward Voltage
    490mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    20A