  • 4116R-1-625
4116R-1-625
advertisement
Manufacturer No:
4116R-1-625
HK JDW NO:
103-4116R-1-625
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-1-625
Step5Bar-code shipping tag
4116R-1-625
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    4100R
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    DIP
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    6.2MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Construction
    Epoxy
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    4116R
  • Rated Power Dissipation (P)
    2.25W
  • Lead Length
    3.43mm
  • Working Voltage
    100V
  • Lead Spacing
    2.54mm
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    250mW
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm