  • 4302F3-12V
4302F3-12V
advertisement
Manufacturer No:
4302F3-12V
HK JDW NO:
894-4302F3-12V
Package:
Radial
Datasheet:
4302F3-12V
Description:
LED AMBER DIFFUSED T-1 T/H
Step5Bar-code shipping tag
4302F3-12V
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    Amber
  • Additional Feature
    TTL COMPATIBLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    3.18mm
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    12V
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    10mA
  • Current - Test
    13mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Luminous Intensity
    8 mcd
  • Illumination Color
    Orange
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    583nm
  • Number of LEDs
  • T-code
    T-1
  • Height
    6.35mm
  • Length
    3.18mm