  • 43CTQ100STRL
43CTQ100STRL
advertisement
Manufacturer No:
43CTQ100STRL
HK JDW NO:
884-43CTQ100STRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
43CTQ100STRL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
43CTQ100STRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    1.48nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Current Rating
    40A
  • Base Part Number
    43CTQ100S
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    810mV @ 20A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    850A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C