  • 440LD10AP-R
440LD10AP-R
advertisement
Manufacturer No:
440LD10AP-R
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-440LD10AP-R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
440LD10AP-R
Description:
Cera-Mite 440L 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.366Dia 9.30mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
440LD10AP-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 440L
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.366Dia 9.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    9.4996mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Size Code
    3722
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    9.3mm
  • Width
    5.6mm