  • 44A0111-16-9-L183
44A0111-16-9-L183
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-16-9-L183
HK JDW NO:
798-44A0111-16-9-L183
Package:
Datasheet:
44A0111-16-9-L183
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG WHT 5000'
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-16-9-L183
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    Polyalkene, Polyvinyl
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinyl Fluoride (PVF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Spool
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    -150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.072 (1.83mm)
  • Insulation Diameter
    1.8288 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.83 mm
  • Outside Diameter
    1.83 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.397 mm
  • Strand Size
    29 AWG
  • Length
    5000' 1524.0m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm