  • 44A0111-20-54-US
44A0111-20-54-US
advertisement
Manufacturer No:
44A0111-20-54-US
HK JDW NO:
798-44A0111-20-54-US
Package:
Datasheet:
44A0111-20-54-US
Description:
CABLE 1 COND 20AWG SHIELDED
Step5Bar-code shipping tag
44A0111-20-54-US
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Jacket Color
    Green, Yellow Stripe
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.055 (1.40mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.397 mm
  • Outside Diameter
    1.4 mm
  • Wire/Cable Color
    Green
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.0414 mm
  • Strand Size
    32 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0031 0.080mm