  • 44A0211-16-9-MX
44A0211-16-9-MX
advertisement
Manufacturer No:
44A0211-16-9-MX
HK JDW NO:
798-44A0211-16-9-MX
Package:
Datasheet:
44A0211-16-9-MX
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG WHT
Step5Bar-code shipping tag
44A0211-16-9-MX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Insulation Material
    Polyalkene
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0211
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    1000V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.081 (2.06mm)
  • Insulation Diameter
    2.0574 mm
  • Wire/Cable Diameter
    2.06 mm
  • Outside Diameter
    2.0574 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.4224 mm
  • Strand Size
    29 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.004 0.09mm