  • 44GR50LFT7
44GR50LFT7
advertisement
Manufacturer No:
44GR50LFT7
HK JDW NO:
860-44GR50LFT7
Package:
Datasheet:
44GR50LFT7
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44GR50LFT7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount
    YES
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    44
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.229 x 0.190 Face x 0.154 H 5.82mmx4.83mmx3.91mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    85°C