  • 44M45-03B08N
44M45-03B08N
advertisement
Manufacturer No:
44M45-03B08N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-44M45-03B08N
Step5Bar-code shipping tag
44M45-03B08N
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    44
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    44.45MOhm
  • Number of Positions
    8
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 1A DC
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Operating Force
    5.761 ~ 83gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP8T
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    45°
  • Actuator Length
    11.10mm