  • 4554-1R5M
4554-1R5M
advertisement
Manufacturer No:
4554-1R5M
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-4554-1R5M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4554-1R5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DC Resistance (DCR)
    16mOhm Max
  • Max DC Current
    8.5A
  • Frequency - Self Resonant
    130MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 7.96MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Diameter
    8.64mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    PRINTED WIRING PIN
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    4554
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.340Dia 8.64mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    8.5A
  • Lead Length
    5mm
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.96MHz