  • 46.61.9.024.4000T
46.61.9.024.4000T
advertisement
Manufacturer No:
46.61.9.024.4000T
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-46.61.9.024.4000T
Quantity:
In Stock : 327
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
46.61.9.024.4000T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    46
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.2kOhm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    440VAC -Max
  • Coil Current
    20mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    17.5VDC
  • Contact Rating (Current)
    16A
  • Must Release Voltage
    4.8VDC