  • 465-1.5X60YD
465-1.5X60YD
advertisement
Manufacturer No:
465-1.5"X60YD
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-465-1.5"X60YD
Package:
Datasheet:
465-1.5X60YD
Description:
TAPE SPLICING CLR 1 1/2"X 60YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
465-1.5X60YD
  • Packaging
    Roll
  • Series
    465
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Usage
    Bonding
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 400
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polycoated Kraft Liner
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Temperature Range
    70°F~100°F 21°C~38°C
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2
  • Thickness
    0.0055 5.5mils 0.140mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0020 2.0mils 0.050mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25