  • 475K100CB4G-FS
475K100CB4G-FS
advertisement
Manufacturer No:
475K100CB4G-FS
Manufacturer:
Paktron
HK JDW NO:
4258-475K100CB4G-FS
Package:
6-SMD, Gull Wing
Datasheet:
Description:
CAPACITOR MLP 4.7UF 100V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
475K100CB4G-FS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, Gull Wing
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Mfr
    Paktron
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Series
    Capstick?
  • Size / Dimension
    0.524" L x 0.500" W (13.30mm x 12.70mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Gull Wing
  • Applications
    EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    4.7 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6 mOhms
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    100V
  • Features
    Low ESR, High Temperature
  • Voltage Rating - AC
    80V