  • 476SVH050MEL
476SVH050MEL
advertisement
Manufacturer No:
476SVH050MEL
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-476SVH050MEL
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
476SVH050MEL
Description:
SVH 47μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
476SVH050MEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SVH
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.94Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    63mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    94.5mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm