  • 4900-9013RD63
4900-9013RD63
advertisement
Manufacturer No:
4900-9013RD63
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-4900-9013RD63
Package:
Datasheet:
Description:
Power Transformers 115/230 VAC 12VA PCB TRANSFORMER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4900-9013RD63
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    4900
  • Size / Dimension
    22.61mm Lx72.97mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • ELV
    Compliant
  • Power - Max
    12VA
  • Output Voltage 1
    6.3V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Output Voltage 2
    6.3V
  • VA Rating
    12 VA
  • Nominal Primary Voltage
    115V
  • Nominal Secondary Voltage
    5V
  • Height
    35.8mm
  • Height Seated (Max)
    35.81mm