  • 4C.P2.8.120.0060SPA
4C.P2.8.120.0060SPA
advertisement
Manufacturer No:
4C.P2.8.120.0060SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-4C.P2.8.120.0060SPA
Quantity:
In Stock : 2684
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4C.P2.8.120.0060SPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    4C
  • Feature
    Lighted Indicator, Varistor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    9kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    440VAC -Max
  • Coil Current
    8.4mA
  • Release Time
    3ms
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Contact Rating (Current)
    8A
  • Must Release Voltage
    24VAC