  • 5.0SMDJ60A M6G
5.0SMDJ60A M6G
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ60A M6G
HK JDW NO:
799-5.0SMDJ60A M6G
Quantity:
In Stock : 14436
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ60A M6G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    5.0SMDJ
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Telecom
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.25W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    51.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    70.2V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Clamping Voltage-Max
    96.8V