  • 5.0SMLJ60CA-TP
5.0SMLJ60CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMLJ60CA-TP
HK JDW NO:
543-5.0SMLJ60CA-TP
Datasheet:
5.0SMLJ60CA-TP
Description:
TVS DIODE 60V 96.8V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMLJ60CA-TP
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    C BEND
  • Base Part Number
    5.0SMLJ
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    51.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Breakdown Voltage
    70.2V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Reverse Current-Max
    5μA
  • Clamping Voltage-Max
    96.8V
  • Reverse Test Voltage
    60V