  • 50003-1128ELF
50003-1128ELF
advertisement
Manufacturer No:
50003-1128ELF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50003-1128ELF
Package:
Datasheet:
50003-1128ELF
Description:
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold 30.0μin 0.76μm 128 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
50003-1128ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    128
  • Number of Rows
    4
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    20.8mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Number of Columns
    32
  • Length
    100.38mm