  • 50012-5210B
50012-5210B
advertisement
Manufacturer No:
50012-5210B
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50012-5210B
Package:
Datasheet:
Description:
HPC™ Series Header, Male Pins Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 210 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Tube Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
50012-5210B
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    210
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.32mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold or Gold, GXT™
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Number of Columns
    70
  • Length
    196.9mm