  • 500D228M016FK2
500D228M016FK2
advertisement
Manufacturer No:
500D228M016FK2
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-500D228M016FK2
Package:
Axial, Can
Datasheet:
500D228M016FK2
Description:
500D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Diax1.752L 12.50mmx44.50mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
500D228M016FK2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    500D
  • Size / Dimension
    0.492Diax1.752L 12.50mmx44.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    44.5008mm