  • 500R07W103KV4T
500R07W103KV4T
advertisement
Manufacturer No:
500R07W103KV4T
HK JDW NO:
407-500R07W103KV4T
Datasheet:
500R07W103KV4T
Purchasing and Inquiry
500R07W103KV4T Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
500R07W103KV4T Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
500R07W103KV4T Applications
There are a lot of Johanson Dielectrics Inc. 500R07W103KV4T applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
500R07W103KV4T
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    640μm
  • Length
    1.02mm
  • Width
    0.51mm
  • Thickness (Max)
    0.025 0.64mm