  • 50295-1260H
50295-1260H
advertisement
Manufacturer No:
50295-1260H
HK JDW NO:
44-50295-1260H
Package:
Datasheet:
50295-1260H
Description:
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold 30.0μin 0.76μm 260 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
50295-1260H
  • Contact Plating
    Gold, Lead, Tin
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Positions
    260
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    260
  • Depth
    20.8mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Number of Columns
    65
  • Length
    184.2mm