  • 50642-1120ELF
50642-1120ELF
advertisement
Manufacturer No:
50642-1120ELF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50642-1120ELF
Package:
Datasheet:
50642-1120ELF
Description:
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 120 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Tube Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
50642-1120ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    GXT, Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    21.9mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold or Gold, GXT™
  • Housing Color
    Black
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Number of Columns
    30
  • Length
    95.3mm