  • 50773-A120J
50773-A120J
advertisement
Manufacturer No:
50773-A120J
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50773-A120J
Package:
Datasheet:
50773-A120J
Description:
HPC™ Series Header, Male Pins Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 120 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
50773-A120J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HPC™
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    120
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Additional Feature
    OPTIONAL POLARIZATION, FMLB
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    120
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.32mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    3
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.485 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED KEY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Number of Columns
    40
  • Length
    120.65mm