  • 50MU475MD35750
50MU475MD35750
advertisement
Manufacturer No:
50MU475MD35750
HK JDW NO:
683-50MU475MD35750
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
Description:
PMLCAP®, MU 4.7μF Film Capacitor ±20% 2220 (5750 Metric) Solder Pads 50V-DC Acrylic, Metallized Surface Mount
Quantity:
In Stock : 8675
Step5Bar-code shipping tag
50MU475MD35750
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PMLCAP®, MU
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Termination
    Solder Pads
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm