  • 5103R10KL.5FS
5103R10KL.5FS
advertisement
Manufacturer No:
5103R10KL.5FS
HK JDW NO:
860-5103R10KL.5FS
Package:
Datasheet:
5103R10KL.5FS
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5103R10KL.5FS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Series
    5100
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%