  • 511D106M100BB4IE3
511D106M100BB4IE3
advertisement
Manufacturer No:
511D106M100BB4IE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-511D106M100BB4IE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
511D106M100BB4IE3
Description:
511D 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
511D106M100BB4IE3
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    511D
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14.63Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    1.71Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    71mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    99.4mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm