  • 515D107M6R3JA6AE3
515D107M6R3JA6AE3
advertisement
Manufacturer No:
515D107M6R3JA6AE3
HK JDW NO:
874-515D107M6R3JA6AE3
Datasheet:
515D107M6R3JA6AE3
Description:
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 77mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
515D107M6R3JA6AE3
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    515D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0189mA
  • Ripple Current
    77mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    77mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    115.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm