  • 516D335M250MM6AE3
516D335M250MM6AE3
advertisement
Manufacturer No:
516D335M250MM6AE3
HK JDW NO:
874-516D335M250MM6AE3
Datasheet:
516D335M250MM6AE3
Description:
516D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 33mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D335M250MM6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.1225mA
  • Ripple Current
    33mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    52.8mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Length
    16mm