  • 51965-10010000CCLF
51965-10010000CCLF
advertisement
Manufacturer No:
51965-10010000CCLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-51965-10010000CCLF
Package:
Datasheet:
Description:
PwrBlade® Series Header, Male Pins Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 100 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
51965-10010000CCLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PwrBlade®
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    14.58mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold or Gold, GXT™
  • Number of Ports
    1
  • Length
    80.01mm