  • 51K107-802N5
51K107-802N5
advertisement
Manufacturer No:
51K107-802N5
Manufacturer:
Rosenberger
HK JDW NO:
688-51K107-802N5
Package:
Datasheet:
51K107-802N5
Description:
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
51K107-802N5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Body Material
    Brass
  • Mounting Option 1
    GUIDE PIN
  • Center Contact Plating
    Gold
  • Center Contact Material
    Beryllium Copper
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Jack, Female Socket
  • Resistance
    51.107kOhm
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    400V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Total Number of Contacts
    1
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Housing Color
    Silver
  • Contact Style
    COAX
  • Impedance
    50Ohm
  • Connector Style
    BNC
  • Number of Ports
    1
  • Frequency (Max)
    10GHz
  • Mating Cycles
    500
  • Contact Termination
    Crimp
  • Includes
    3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule
  • Body Finish
    White Bronze
  • Cable Group
    RG-174A, 188A, 316