  • 528-AG10D-ES
528-AG10D-ES
advertisement
Manufacturer No:
528-AG10D-ES
HK JDW NO:
792-528-AG10D-ES
Package:
Datasheet:
528-AG10D-ES
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
528-AG10D-ES
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyester
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    28 (2 x 14)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    500
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Pin
  • Type
    DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
  • Number of Positions
    28
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1kV
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    17.78mm
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    28
  • Lead Length
    3.175mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Row Spacing
    15.24 mm
  • ELV
    Compliant
  • Contact Current Rating
    3A
  • Circuit Application
    Signal
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Length
    35.56mm