  • 5302H5-12V
5302H5-12V
advertisement
Manufacturer No:
5302H5-12V
HK JDW NO:
894-5302H5-12V
Package:
Datasheet:
5302H5-12V
Description:
LED GREEN T1-3/4 565NM RA PCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5302H5-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    5300
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Green
  • Orientation
    Right Angle
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Current
    15mA
  • Viewing Angle
    60 °
  • Forward Current
    12mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    6.7mmx4.2mm
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    8 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Diameter
    5.08mm
  • Length
    6.1mm