  • 53C2150K
53C2150K
advertisement
Manufacturer No:
53C2150K
HK JDW NO:
384-53C2150K
Package:
Datasheet:
Description:
POT 150K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
53C2150K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 53C2150K.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    53C
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    150kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    27.78mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Working Voltage
    500V
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    312°
  • Size - Body
    Round - 1.094Dia x 0.563 H 27.78mmx14.29mm
  • Length
    30.17mm
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm