  • 53D461F200JP6
53D461F200JP6
advertisement
Manufacturer No:
53D461F200JP6
HK JDW NO:
874-53D461F200JP6
Datasheet:
53D461F200JP6
Description:
53D 460μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.25A 1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 82
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
53D461F200JP6
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    53D
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.012Diax2.642L 25.70mmx67.10mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    460μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    379mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.8199mA
  • Ripple Current
    1.25A
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5A @ 1kHz
  • Diameter
    25.7mm
  • Height
    67.1mm