  • 53HS15-04-4-06N
53HS15-04-4-06N
advertisement
Manufacturer No:
53HS15-04-4-06N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-53HS15-04-4-06N
Package:
Datasheet:
53HS15-04-4-06N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
53HS15-04-4-06N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Electrical Life
    10000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    4
  • Operating Force
    14 ~ 58gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.15A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .25A@28VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    115V
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    4P6T
  • Depth Behind Panel
    48.64mm
  • Index Angle
    15 deg
  • Number of Switch Sections
    4
  • Angle of Throw
    15°
  • Actuator Length
    11.10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    53
  • Published
    2014
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Current(DC)-Max
    0.25A