  • 54122-106721050LF
54122-106721050LF
advertisement
Manufacturer No:
54122-106721050LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-54122-106721050LF
Package:
Datasheet:
54122-106721050LF
Purchasing and Inquiry
54122-106721050LF Overview
54122-106721050LF Features
BERGSTIK?, MezzSelect?, Basics+ series
54122-106721050LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 54122-106721050LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Embedded systems
  • Communication
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
54122-106721050LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    72
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4.83mm
  • Current Rating
    3A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.19 inch
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Lead Length
    3.05mm
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold, GXT™
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    1.5kV
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    18.8976mm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Stack Height
    0.413 10.500mm
  • Length - Overall Pin
    0.744 18.900mm
  • Length - Post (Mating)
    0.211 5.359mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.120 3.050mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    72
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C