  • 55A0111-20-9
55A0111-20-9
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-20-9
HK JDW NO:
798-55A0111-20-9
Package:
100
Datasheet:
55A0111-20-9
Description:
Hook-up Wire 20AWG 19x32 TIN WH PRICE PER FT
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-20-9
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    100
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1998
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.050 (1.27mm)
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Insulation Diameter
    1.27 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.27 mm
  • Outside Diameter
    1.27 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    960 μm
  • Strand Size
    32 AWG