  • 55A0111-22-93
55A0111-22-93
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-22-93
HK JDW NO:
798-55A0111-22-93
Package:
Datasheet:
55A0111-22-93
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG 600V WHT/ORG
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-22-93
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Orange, White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Jacket Color
    White, Orange Stripe
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.043 (1.09mm)
  • Insulation Diameter
    1.0922 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.09 mm
  • Outside Diameter
    1.09 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    787.4 μm
  • Strand Size
    34 AWG